Založ si blog

Sloveni a Uhorsko

Vačšinou keď sa na Slovensku povie Uhorsko,maďari,sloveni(slováci) a Svätý Štefan I. alebo Štefan Veľký, pred pokrstením Vajk, (po maďarsky I. István / Szent István király) (*979 (970/975/980?) – † 15. august 1038) vzbudí to zväčša u značnej časti Slovakov negatívne emócie, podporované smiešnou „kvázi“ 150 ročnou stranou a jej večne „triezvym“ predsedom a jeho znamym evergreenom „A toto ste chceli slováci?? Veď mojho starého otca bičovali, že nevedel povedať katolícky …. po maďarsky!!“ 
Každému napadne niekoľko storočí trvajúci útlak Slovákov a pomaďarčovanie.
Ale na prekvapenie to všetko bolo MOŽNO úplne ináč.
Nie, netvrdím, že ja mám pravdu kedže sa nepasujem za erudovaného historika,ale minimálne to vo mne vzbudilo otazky.
Možno to odsudzované Uhorsko bolo,aspoň spočiatku, viacej slovanské ( slovenské) ako maďarské.

Keďže Maďari prebrali staroslovenské slová štátotvorné a štátoprávne, je zrejmé, že štátotvorným národom pri zakladaní uhorského kráľovstva neboli iba Maďari. Niektorí maďarskí historici, ktorí nie sú poznačení maďarským nacionalizmom, tento fakt sami potvrdzujú a priznávajú a súhlasia s tým, že naši slovenskí predchodcovia mali rozsiahli podiel na utváraní uhorského kráľovstva.

Väčšina Maďarov ani v najmenšom nepripúšťa, žeby štátotvorným národom pri vzniku Uhorska mohol byť aj iný národ ako maďarský. Pompézne nacionalistické oslavy Maďarov pri výročiach svätoštefánskej koruny však pre nás a okolité národy nevyznievajú dobre, pretože bez Slovenov by Maďari nedokázali vytvoriť Uhorské kráľovstvo.

„Úsilie vymazať z maďarských dejín či aspoň do najväčšej možnej miery minimalizovať existenciu a význam okolitých národov, predovšetkým Slovanov, je najmä od roku 1867 a ďalej po roku 1918 úporné a systematické a trvá dodnes. Je to snaha odstrániť svojich historických učiteľov, snaha kultúrnych kópií zničiť originál – aby si napríklad maďarská mládež už odmala fixovala nadradenú pozíciu „maďarstva“ v dejinách.“

Maďari boli kočovníci, pastieri, presúvali sa z miesta na miesto a hľadali nové pastviny pre svoj dobytok. Z toho dôvodu nemali stále sídla, nezakladali obce, žili pod šiatrami, ktoré vždy nanovo stavali a rozoberali na miestach, kam prišli. Keď Maďari obsadili Podunajsko a Potisie, našli tu prevažne slovenské osady s rozvinutou poľnohospodárskou výrobou a remeslami. Preto sa doteraz zachovalo také obrovské množstvo topografických názvov v Maďarsku so staroslovenským pôvodom, pretože tu predtým žili Sloveni so svojou usadlou rozvinutou kultúrou.  Preto tiež také obrovské množstvo slov z rôznych oblastí života prešlo zo staroslovenčiny do maďarčiny.

Zo začiatku Maďari iba drancovali všetky kraje, pôsobili deštruktívne, ale časom sa maďarská spoločnosť, ktorá žila izolovane od slovenskej, dostala do krízy, pretože drancovať sa nedá do nekonečna. Maďari nakoniec pochopili, najmä keď od polovice 10. storočia zažili mnohé rozhodujúce porážky, že sa musia usadiť a začať žiť iným spôsobom, ak chcú prežiť. Starousadlé slovenské obyvateľstvo sa pre nich stalo najlepším vzorom, najmä ich rozvinuté poľnohospodárstvo, ktoré u Slovenov fungovalo už niekoľko storočí. Sloveni sa po pohrome, akou bol príchod Maďarov do ich krajov, dokázali vzchopiť a úplne obnoviť pôvodnú poľnohospodársku výrobu, ktorá sa stala základom aj pre obživu samotných maďarských kmeňov.

http://goo.gl/swa6Y

Hlasy pripomínajúce,že Uhorsko bolo aj naše (aj napriek negatívnym skusenostiam v neskorších rokoch) majú niečo do seba.
Čo vy na to ?

Kde su Trampske osady?

30.07.2011

V dnesnom "rychliku" udalosti a hry na cervenych a modrych prisla na mna nostalgia na "stare" casy.Boli sme mladi a vacsina z nas skoncila skolu ked nas chytil tramping.V mojom regione je to 80 rocna tradicia viac »

Prečo je „Pravda“ ticho. Kde sú Ústavou bijúci sa do pŕs ?

06.07.2011

Ústavný súd už 29.6. nenápadne zmenil svoje vlastné rozhodnutie o predbežnom opatrení o voľbe GP a zrušil ho.Na prekvapenie na druhej strane ihriska kde bolo najviac "búchačov do pŕs" slovenskou viac »

Ako som skoro VstupilNevstupil do KSČ.

18.06.2011

Uff, a je to tu ! Moj prvy Blog. V prvom rade chcem pozdravit vsetkych bloggerov a tak isto vsetkych ktori si najdu cas na citanie mojich napisanych myslienok a nazorov. Samozrejme ze neocakavam potlesk viac »

MRVA: Kandidatúra na primátora Bratislavy

ONLINE s kandidátom na primátora Bratislavy Jánom Mrvom

24.10.2018 08:00

Mrva je starosta Vajnôr a mestský poslanec. Na otázky čitateľov Pravdy bude odpovedať od 10.30 hod.

NRSR schôdza zasadnutie

Strop odložili na november

24.10.2018 08:00

Hlasovanie odložili v záujme hľadania konsenzu na jeho podporu.

jemen, dievča, dieťa, hladomor

OSN varuje pred vypuknutím veľkého hladomoru v Jemene

24.10.2018 07:27

Hladomor by mohol v Jemene postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Džamál Chášakdží

USA zrušia víza Saudskoarabom zodpovedným za vraždu novinára

24.10.2018 06:51

Viacerí členovia Kongresu už vzniesli požiadavku na zavedenie sankcií voči Saudskej Arábii v súvislosti s vraždou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 6016x
Priemerná čítanosť článkov: 1504x

Autor blogu

Kategórie